Nasledujúce aktivity sa v rodinách často opakujú. Popremýšľajte, ktoré z nich sú typické aj pre vás a mohli by byť vhodné na učenie a precvičovanie nových zručností.

  • Rutiny zamerané na dieťa – umývanie, česanie, jedenie, obliekanie, prebaľovanie, prechádzka, odchod do jaslí alebo škôlky, poobedňajší spánok, čas na hranie, čítanie knižky, príprava na spánok.
  • Rutiny zamerané na rodinu – príprava jedla, stolovanie, domáce povinnosti, nakupovanie, upratovanie, návštevy lekárov, sledovanie TV, práca v záhrade, príprava do postele, náboženské stretnutia, návštevy príbuzných alebo blízkych priateľov, čítanie, športové aktivity, jedlo v meste.

 

Pri uvažovaní o vašich rutinách môžete premýšľať nad nasledujúcimi otázkami:

  • Čo sa deje od momentu, keď vstanete, až kým idete večer spať? Spíšte si v bodoch váš deň.
  • Aký deň v týždni sa líši od ostatných? Čím sa líši? Napríklad staršie deti majú futbal, plávanie alebo tanečnú. Aké spoločné aktivity si najviac užívate s dieťatkom? Kedy sa cítite spokojní, prípadne odpočinutí?
  • Ktoré pravidelné aktivity (rutiny) má v tomto momente rado vaše dieťatko? Ak si aktivitu vyberá samo, je pravdepodobné, že pri aktivite zotrvá dlhšie, čo vám poskytne viac času precvičiť danú zručnosť.
  • Je daná rutina pre vás príjemná alebo príliš hektická? Ak napríklad ráno vypravujete do školy štyri deti, je málo pravdepodobné, že v tomto čase budete schopní precvičovať zaväzovanie šnúrok s najmenším dieťaťom, ktoré ostáva doma. Aktivita so šnurovaním však bude ideálna pred pravidelnou prechádzkou vonku alebo pri viazaní púpav na lúke.
  • Kto všetko je prítomný počas danej rutiny (aktivity)? Nemusí to byť vždy mama, kto danú zručnosť s dieťaťom precvičuje. Môže to byť tato, ktorý dieťatko prebaľuje, keď je doma, súrodenec, ktorý sa s dieťatkom hrá, alebo stará mama, ktorá berie dieťa pravidelne na prechádzku a pečie s ním koláče.
  • Ktoré aktivity robíte opakovane všetci? Aké aktivity môžete robiť spolu s ostatnými vašimi deťmi? Chodíte na prechádzky do lesa, do zoo, bicyklujete alebo korčuľujete, navštevujete blízkych priateľov alebo chodíte na detské ihrisko?
  • Aké aktivity by ste chceli pravidelne robiť s vaším dieťatkom? Bábkové divadielko, knižnica, materské centrum, cvičenie na lopte, návštevy obchodu so zvieratkami, cestovanie električkou?