Niekedy môže mama preniesť infekciu, ktorá spôsobí poruchu sluchu, na dieťa počas pôrodu.

 

Streptokokus skupiny B (GBS)

je baktéria, ktorá sa v poslednom trimestri nachádza vo vagíne až u 20 % tehotných žien. Táto baktéria môže spôsobiť život ohrozujúcu infekciu (sepsu), infekciu krvi, meningitídu alebo zápal pľúc u novorodencov. Skupina B strep. sa líši od skupiny A strep., ktorá spôsobuje ochorenia hrdla. Väčšina žien, ktoré majú skupinu B strep., o tomto ochorení nevie, keďže sa necítia byť choré.

Ak sa mama nainfikuje touto baktériou v prvých dvoch týždňoch po oplodnení, infekcia môže spôsobiť poruchu sluchu, zraku a mentálne postihnutie. Ak sa mama nainfikuje neskôr a tesne pred pôrodom sa z výterov zistí, že má v pošve skupinu B strep., lekár jej počas pôrodu podá liek do žily, ktorý ochráni dieťa pred nákazou pri prechode vagínou. Ak sa tak nestane, dieťa sa môže počas pôrodu touto baktériou nakaziť. Ochorenie sa zvyčajne prejaví počas prvých týždňov života, ale môže sa objaviť až do 3. mesiaca veku dieťaťa. Jeho príznakmi môže byť infekcia krvi, zápal pľúc, poškodenie mozgu alebo meningitída, ktorá spôsobí poruchu sluchu.

 

Herpes (HSV)

Poznáme dva druhy herpesu:

  • Prvý spôsobuje pľuzgiere väčšinou na perách, ústach a tvári. Tento je nazývaný typom 1 (HSV-1).
  • Druhý spôsobuje pľuzgiere predovšetkým na genitáliách. Tento je nazývaný typom 2 (HSV-2). Objavuje sa až 3-krát častejšie počas tehotenstva ako mimo neho a jeho priebeh je zložitejší.

 

Prvým typom herpesu sa môžete nakaziť, keď

  • infikovaná osoba kašle alebo smrká blízko vás,
  • slinami, keď pijete z pohára, ktorý mala predtým infikovaná osoba v ústach alebo
  • priamym kontaktom, keď ju pobozkáte na pery, kde má herpes.

 

Druhý typ získate tým, že máte pohlavný styk s infikovanou osobou.

 

Dieťatko sa môže nakaziť HSV-2 počas pôrodu. Dôsledkom nákazy môže byť porucha sluchu, zraku, problémy s kožou, pľúcami, pečeňou, prípadne zápal mozgu. Vaginálny herpes môže byť indikáciou na cisársky rez.