Rovnaký vírus – varicella zoster, ktorý spôsobuje ovčie kiahne (hlavne u detí), zapríčiňuje pásový opar u dospelých. Vírus sa dostáva do organizmu vzduchom aj dotykom s typickým mokvajúcim pľuzgierom.

 

Ak ste nemali kiahne a stretnete sa s vírusom, dostanete ovčie kiahne. Ak ste už ovčie kiahne prekonali, vírus ostáva celoživotne v tele. Protilátky neznamenajú, že máte imunitu voči opätovnej aktivácii. Vírus sa môže znova aktivovať pri nadmernom strese a oslabení imunity a prejaví sa v podobe pásového oparu. U dospelých sa pásový opar prejaví sčervenaním kože a pľuzgiermi na jednej strane tela, ktoré sa objavia na tvári pozdĺž trojklanného nervu a na hrudníku pozdĺž rebier. Pľuzgiere sú vyplnené čírym obsahom. Ochorenie je zvyčajne veľmi bolestivé. Výraz pásový opar nie je z toho, že sa prejavuje v oblasti drieku, ale z toho, že sa prejavuje ako pás bolesti a vyrážok na tele.

 

Ak sa týmto vírusom nakazí tehotná mamka a prenesie ho na dieťatko počas vnútromaternicového vývoja, vedie to často k vážnym poškodeniam bábätka (vývojové chyby končatín, zjazvenie kože, zápal očí, porucha sluchu, poškodenie mozgu). V prípade tehotných žien spôsobujú ovčie kiahne závažnejšie poškodenia bábätka ako pásový opar. Riziko poškodenia bábätka je najvyššie na konci prvej polovice tehotenstva. Ak ku infekcii dôjde pár dní pred pôrodom alebo 48 hodín po ňom, novorodenec sa môže narodiť so život ohrozujúcou infekciou.