chlapecNapriek tomu, že sa to nestáva veľmi často, niektoré deti môžu prejsť novorodeneckým skríningom sluchu a napriek tomu mať poruchu sluchu. Ľahké poruchy sluchu (pod 30 dB), ktoré sú len na určitých frekvenciách, ale takisto poruchy sluchu spôsobené poškodením sluchového nervu a vyšších častí sluchovej dráhy, nemusia byť zachytené skríningovým testom.

Iná možnosť je, že niektoré deti môžu mať poruchu sluchu, ktorá nie je prítomná počas narodenia. Tieto deti sa narodia s normálnym sluchom, ale neskôr sa u nich rozvinie porucha sluchu. Môže to byť v dôsledku ochorenia, alebo niektorých genetických príčin. Niekedy sa môže porucha sluchu objaviť v neskoršom veku z dôvodu používania liekov, ktoré spôsobujú poruchu sluchu, alebo kvôli poraneniam hlavy.

Ak je vaše dieťa rizikové z hľadiska poruchy sluchu, alebo máte pocit, že nereaguje na zvuky a reč, mali by ste to prediskutovať so svojim lekárom. Nenechajte sa odradiť inými ľuďmi od testovania sluchu, alebo dobrými radami “kvázi odborníkov”, ktorí tvrdia, že z toho vaše dieťa vyrastie. Je lepšie sa zmýliť a vylúčiť poruchu sluchu, ako ju zanedbať. Ak sa chcete dozvedieť viac o príznakoch poruchy sluchu, pretože si nie ste istí, či je sluch vášho dieťaťa v poriadku, kliknite TU (príznaky poruchy sluchu).

Zapamätajte si, že nezávisle od veku dieťaťa, je možné bezpečne a primerane testovať, či dieťa počuje.