Opýtali sme sa aj rodičov chlapčeka s čelenkou BAHA na ich skúsenosti s používaním a údržbou prístroja:

Ako si Lukáško zvykal na čelenku BAHA?

Lukáško si zvykol na naše prekvapenie veľmi dobre. Nakoľko nerád nosí čiapky, mysleli sme si, že si bude strhávať čelenku dolu, ale nestalo sa tak.

 

Ako prebieha proces nastavovania BAHA?

BAHA nastavuje technik cez počítač pomocou špeciálneho softvéru. Keď technik prvýkrát nasadil čelenku so zapnutou BAHA na hlavičku, Lukáš ostal  prekvapený.  Potom sa pomaly prvé reakcie strácali. 

Lukáš nosil čelenku  najprv týždeň bez BAHA, druhý týždeň nosil čelenku aj s BAHA, ale vypnutou,  tretí týždeň ju nosil so zapnutou BAHA, ale na najtichšej hlasitosti. Tú sme každý týždeň o 1 stupeň zvýšili. Reakcie neboli veľmi výrazné, pretože mal prístroj ešte slabo nastavený.

 

Akú údržbu si vyžaduje BAHA?

Výrobca udáva čistiť každý večer. V balení od výrobcu sa nachádza čistiace príslušenstvo – kefka, handričky navlhčené nejakou dezinfekciou. Tieto handričky sa dokupujú. Na slúchadle je špeciálna vibračná blana, ktorá sa môže poškodiť pri padnutí alebo údere. BAHA sa nemôže nosiť pod ani na čiapke, ani počas dažďa, ani do vody. Treba na to dávať pozor.

 

Aké pokroky spravil Lukáško počas nosenia BAHA čelenky?

Lukáško reaguje na zvuky, rozumie napr. „daj pá-pá‟, „daj pusu‟, „daj servus‟, „no-no-no‟,  „ham-ham‟, „zatlieskaj‟ aj „ťapi-ťapi‟, „urob dupi-dupi‟, „tani-tani‟, „bac-bac‟, „bum-bum‟ …Otočí sa za osobou, keď povieme „kde je mama, tata, baba, dede‟… Vie ukázať niektoré gestá, napr. ham-ham, pá-pá. S tými gestami (posunkami) to bude u neho ťažšie, nakoľko nemá dobrú motoriku.

 

Čo považujete za negatívum, nedostatok nosenia BAHA čelenky?

Za negatívum považujeme to, že sa BAHA nemôže nosiť ani na čiapke, ani pod ňou, ani v daždi, a to, že sa môže ľahko poškodiť.