Tak ako sa technológie zlepšujú v počítačoch aj mobiloch, zlepšenie technológií umožňuje čoraz lepšiu kvalitu zvuku v čoraz menších prístrojoch. Zatiaľ čo pre dospelých sú dostupné načúvacie prístroje vo forme závesného prístroja alebo zvukovodového prístroja, deťom sa odporúčajú používať závesné prístroje.

Zvukovodový načúvací prístroj (obr. vľavo) – je celý uložený vo vonkajšom zvukovode. Vyrába sa individuálne, podľa odtlačku zvukovodu daného človeka. Zvyčajne nie je vhodný pre deti mladšie ako 12 rokov. Zmieňujeme sa o ňom preto, lebo je reálne, že ho počas toho, ako vaše dieťatko bude vyrastať, uvidíte u dospelých ľudí s poruchou sluchu alebo vo firmách, kde sa predávajú načúvacie prístroje.

 

Keďže je snaha prístroje čo najviac zmenšovať, začali sa vyrábať zvukovodové prístroje (ITE, ITC, CIC ), z ktorých sú niektoré v podstate neviditeľné. Vo zvukovode sú uložené tak hlboko, že majú silón s guľkou na konci, ktorý slúži na vyberanie a vkladanie prístroja do zvukovodu. Na obrázku vľavo vidíte väčšiu verziu zvukovodových prístrojov, tzv. ITC (v ušnici) prístroj, ktorý je pri pohľade na ucho trochu nápadnejší, pretože je viditeľný v ušnici. Ak si skratky ITC, ITE, CIC dáte do internetového vyhľadávača, na jednotlivých obrázkoch uvidíte, ako sa prístroje postupne „strácajú“ vo zvukovode. Pri výbere zo zvukovodových načúvacích prístrojoch je nutné si uvedomiť, že viaceré verzie nie sú vhodné pre ťažké straty sluchu, pretože sa do takýchto maličkých prístrojov ťažko vtesnáva výkonná elektronika, ktorá by umožnila veľké zosilnenie.

 

Závesný načúvací prístroj (obr. vpravo) – sa nosí zavesený za ušnicou a predpísať sa môže už niekoľkomesačným bábätkám a to aj tým, ktoré majú veľmi ťažkú stratu sluchu. Závesný hák a hadička z umelej hmoty ho spája s ušnou koncovkou, ktorá je vložená vo vonkajšom zvukovode.

 

Pri deťoch sa používajú iba závesné načúvacie prístroje. Prečo je to tak?

  • Ušná koncovka sa ľahko odpojí a vymení podľa toho, ako dieťa rastie. (Zvukovod malých detí je maličký a v prvých rokoch života rýchlo rastie. V prípade zvukovodového prístroja by sa musela meniť celá umelohmotná mušlička (obal, v ktorom je ukrytý načúvací prístroj), čo by bolo veľmi nákladné.)
  • Ušné koncovky sa môžu vyrobiť z mäkkých materiálov, ktoré sú bezpečnejšie a pohodlnejšie pre malé ušká. (Zvukovodové načúvacie prístroje sú vyrobené z tvrdého plastu, čo môže spôsobiť poškodenie zvukovodu dieťaťa, ak sa načúvací prístroj počas živej hry drobcov poškodí.)
  • Ušná koncovka sa ľahko čistí.
  • Závesný prístroj je vhodný od ľahkej až po veľmi ťažkú stratu sluchu.