Ak prístroj na uchu dieťaťa píska:

  1. Skontrolujte, či je ušná koncovka dobre zatlačená do zvukovodu dieťaťa. Zvuk, ktorý uniká okolo povytiahnutej ušnej koncovky, je najčastejšou príčinou pískania. Občas koncovka dobre netesní aj preto, lebo sa medzi ňu a zvukovod dostanú vlásky dieťaťa.
  2. Skontrolujte, či koncovka neodstáva od ušnice. Netesniaca alebo poškodená koncovka je najčastejšou príčinou, prečo prístroje pískajú. Dieťa potrebuje nové koncovky.
  3. Skontrolujte priesvitnú hadičku, či je správne vsunutá do koncovky a na druhej strane pevne nasadená na závesný hák. Prezrite ju, či nie je niekde poškodená. (Občas ju mamky nechtiac prepichnú dlhými nechtami.). Poškodená alebo vysunutá hadička spôsobuje pískanie.
  4. Prezrite si zvukovod dieťaťa, či v ňom nevidíte nahromadený ušný maz. Ak ušný maz blokuje bubienok, ktorý za normálnych okolností absorbuje zvuk z prístroja, zvuk sa od mazu začne odrážať späť do načúvacieho prístroja, unikne cez netesniacu koncovku von a spôsobí pískanie. Ak má dieťa príliš veľa ušného mazu, požiadajte ORL lekára, aby ho vyčistil. (Niektorým deťom sa musia ušká odborne čistiť každý mesiac, pretože sa im tvorí nadmerné množstvo mazu.)
  5. Spätná väzba (pískanie) sa môže objavovať aj vtedy, keď sa načúvací prístroj priblíži k inému povrchu (napr. sa priblížite svojím ramenom k uchu dieťaťa, položíte zapnuté prístroje do dlane, priložíte telefón k načúvaciemu prístroju alebo dieťaťu uviažete okolo prístroja čiapku alebo šál…)

 

Ak žiadna z predošlých príčin nie je dôvodom pískania, skúste nasledujúci postup:

  • Keď pritlačíte prsty na dierku na koncovke, pískanie by malo prestať.
  • Ak písanie pokračuje, zložte koncovku s hadičkou a položte prst na otvor v háčiku. Ak sa pískanie skončilo, problém je pravdepodobne v koncovke alebo hadičke, napriek tomu, že ste si na nich nič nevšimli.
  • Ak písanie pokračuje, odpojte závesný hák (spýtajte sa foniatra alebo vyškoleného akustika, či je to na modeli vášho prístroja možné). Položte prst na miesto, kde ústi reproduktor. Ak sa pískanie skončilo, problém bol v poškodenom závesnom háku, ktorý potrebuje vymeniť.
  • Ak pískanie pokračuje, ide o vnútornú spätnú väzbu načúvacieho prístroja. Samotný prístroj potrebuje opraviť.

 

♣  Rada rodičov: Nečakajte a riešte urýchlene, ak aj vášmu dieťaťu prístroj píska. Pískanie znepríjemňovalo život nielen našej Pavlínke, ale aj nám – rodičom. Mysleli sme, že sa to inak nedá, že prístroje asi musia pískať. Až neskôr nám iní rodičia povedali, že načúvacie prístroje, ktoré majú správne nastavenú spätnú väzbu, by len tak počas dňa pískať nemali, teda pokiaľ sa o ucho dieťa neopiera alebo nemá čiapku na hlave. A ešte nás upozornili, aby sme vždy mali dobre tesniace koncovky, inak Pavlínkine prístroje budú pískať tak či tak. Ak aj vášmu dieťaťu prístroj píska, nečakajte tak dlho, ako my. Choďte za lekárom, aby vám dal urobiť nové koncovky a skontroloval prístroje.