V  poradniach pozorujeme čoraz vyšší výskyt detí, ktoré stratili sluch následkom CMV infekcie. Odhaduje sa, že porucha sluchu, ktorá vznikla ako následok vrodeného CMV, je zodpovedná až za 25 % negenetických príčin poruchy sluchu.

 

Vo vyspelých krajinách sa narodí s vrodeným (kongenitálnym) CMV 1 zo 150 novorodencov, avšak iba menej ako 10 % týchto novorodencov má pri pôrode prejavy infekcie. Časť detí sa narodí predčasne, s nízkou pôrodnou hmotnosťou, pľúcnymi problémami, žltačkou, anémiou, zväčšenou pečeňou a slezinou, škvrnami na koži alebo zápalom očných spojoviek. U ďalších detí sa neskôr preukáže aj porucha sluchu, zraku, oneskorenie motoriky alebo myslenia rôzneho stupňa.

 

Sú deti, ktoré boli nakazené CMV vírusom počas tehotenstva, ale nemajú príznaky choroby pri  narodení. Príznaky sa môžu rozvinúť v priebehu niekoľkých mesiacov až rokov. Ak máte podozrenie, že zdravotné komplikácie vášho bábätka mohli byť spôsobené CMV infekciou v tehotenstve, spätné stanovenie diagnózy je tým ťažšie, čím je dieťa staršie.

 

Vrodená infekcia u novorodencov sa môže zisťovať z moču a/alebo krvi. Hlavne u detí do 1 roka sa dá zistiť spätne z tzv. suchej kvapky krvi, ktorá sa odoberá dieťatku pri pôrode a skladuje sa v centrálnom archíve v Banskej Bystrici. Požiadať o jej vyšetrenie môže váš pediater aj ORL lekár.

 

Až 50 % detí s vrodenou CMV infekciou má poruchu sluchu. Porucha sluchu môže byť jednostranná aj obojstranná. Môže byť ľahká až veľmi ťažká, zvyčajne sa však s vekom dieťaťa zhoršuje a niekedy sa končí hluchotou. Ako sme už spomenuli, porucha sluchu nemusí byť prítomná už pri narodení. Môže vzniknúť ako následok vrodenej CMV infekcie aj v neskoršom veku, a preto sa odporúča absolvovať kontrolné vyšetrenia sluchu 1x za pol roka do veku 3 rokov a následne 1x za rok aj vo vyššom veku.

 

Niektoré fakty o CMV infekcii

  1. CMV je rozšírený vírus, ktorý zostáva v tele po celý život. Odhaduje sa, že sa ním vo vyspelých krajinách nakazí 50 – 80 % dospelej populácie. Infikovať sa môžete slinami, kašlaním a smrkaním (kvapôčkovým prenosom), pri pohlavnom styku s človekom, ktorý má CMV, alebo prijatím krvi od človeka s CMV. Väčšina ľudí ochorie na CMV vo veku medzi 15 až 17 rokom života, ale nakaziť sa môžete kedykoľvek.
  2. CMV infekcia nemusí mať u zdravého dospelého človeka skoro žiadne príznaky. Veľké riziko však predstavuje pre bábätko mamičky, ktorá sa prvýkrát stretla s CMV v tehotenstve, a preto nemá vybudované protilátky. Cytomegalovírus má totiž schopnosť prechádzať aj cez placentu, čo môže vážne poškodiť zdravie bábätka.
  3. Niekedy sa CMV infekcia prejaví ako mononukleóza (vysoká teplota, bolesti hrdla, opuchnutie krku). Vážnejšie problémy sa môžu objaviť u ľudí s oslabeným imunitným systémom (zväčšené lymfatické uzliny, zväčšená pečeň, resp. zhoršené pečeňové testy, bolesti hlavy a bolesti hrdla, horúčka alebo pretrvávajúca zvýšená teplota, zápal pľúc, mozgu, pažeráka, hrubého čreva aj očného pozadia).
  4. CMV patrí do skupiny herpetických vírusov (vírus herpesu, pásového oparu, kiahní aj EBV vírus – pôvodca infekčnej mononukleózy). Tieto vírusy majú jednu podobnú vlastnosť a to, že po tom, čo sa nimi nakazíte, už ostanú v tele po celý život. V prípade, že je vaše telo oslabené a jeho imunita sa zhorší, príznaky choroby sa môžu u vás znova prejaviť.