patrí k vírusovým ochoreniam, ktoré väčšina ľudí prekoná v detskom veku bez väčších komplikácií. V súčasnosti sa deti očkujú vakcínou (MMR), ktorá výskyt tohto ochorenia výrazne znížila, čím sa automaticky znížil počet žien, ktoré sa nakazia rubeolou počas tehotenstva.

 

Rubeola sa prenáša blízkym kontaktom s chorým človekom alebo vzduchom. Prejavuje sa červenými vyrážkami, ktoré sa objavia naraz na celom tele, najviac bývajú zasiahnuté tvár a trup. U detí je typická mierna teplota a bolesť v krku (zväčšené krčné lymfatické uzliny), u dospelých sa k tomu môže pridať bolesť hlavy, nádcha, zápal očných spojiviek a zápal a opuch kĺbov. Pri rubeole si po prekonanej infekcii telo vytvorí dostatok protilátok, takže sa choroba nezvykne v dospelosti vrátiť.

 

Napriek tomu, že rubeola nie je nebezpečným ochorením pre narodené deti, veľké riziko predstavuje pre bábätká v brušku (vírus prenikne cez placentu a nakazí dieťa).  V dôsledku tejto infekcie sa deti narodia predčasne s rôznymi vývojovými poruchami. Často dochádza k poškodeniu sluchu, zraku (šedý zákal, poruchy sietnice), kataraktom, problémom so srdcom a mentálnemu postihnutiu. Ak ste sa nakazili rubeolou počas prvých 13 týždňov tehotenstva, riziko, že sa infekcia preniesla na vaše dieťa, je veľké. Riziko poškodenia plodu klesá s dĺžkou tehotenstva a po 16. týždni sa výrazne znižuje. Infekcia na konci tehotenstva nespôsobuje vývojové chyby, ale novorodenec sa môže narodiť vážne chorý s  rizikom, že sa u neho časom rozvinie cukrovka.