Možno sa pýtate, prečo sa objavujú pocity viny. Jedným z dôvodov je, že sa človek snaží nájsť logické vysvetlenie, ktoré mu uľahčí prijatie nečakanej situácie. Snaží sa nájsť odpoveď na otázku „PREČO?“.

 

Každý z nás má určité predstavy o tom, čo je správne a čo nie, čo je príčina a čo následok. Keď sa rodičom narodí dieťa s postihnutím, ich predstavy sa často zatrasú v základoch. Veď na tom nie je nič spravodlivé, keď trpí nevinné dieťa. A tak sa podvedome mnohí snažia „napraviť“ spravodlivosť vo svete tým, že všetku zodpovednosť prevezmú na seba. Možno aj vám hlavou prebehlo niektoré z nasledujúcich „vysvetlení“:

 

„Ja som na vine, že sa to stalo – odmietla som odísť z práce, keď som otehotnela… ako to len teraz vynahradím svojmu dieťaťu?“

 

 „Dostala som rubeolu a to by sa nikdy nebolo stalo, keby sme nešli na dovolenku.“

 

„Moje dieťa je postihnuté, lebo som od začiatku nechcela byť tehotná. To je trest za to, že som si ho vtedy nepriala.“

 

Nuž bez ohľadu na to, či takéto alebo podobné myšlienky prebehli aj vašou hlavou, rodičom často pomáha, ak sa dozvedia skutočnú príčinu poruchy sluchu. Nevedomosť je totiž zradná. Nielenže vyvoláva potrebu viniť seba alebo iných (Kto za to môže? Ja? Môj partner? Lekári?), ale živí aj pocit strachu, že sa porucha sluchu môže zopakovať aj pri ďalších deťoch. Uvedomenie si vlastnej zraniteľnosti môže byť také silné, že sa časom začnete báť vôbec uvažovať o ďalších deťoch. Poznanie, že poruchu sluchu zapríčinila napríklad infekcia, je pre mnohých rodičov úľavou, pretože vedia, že nie je dôvod, prečo by ich ďalšie dieťa nemalo byť počujúce. Poznanie toho, že je príčina poruchy sluchu genetická, je zase pre viaceré počujúce manželské páry uľahčením v tom, že si uvedomia, že nie je „vinník“, pretože sa na nej obaja rodičia podieľajú rovnakým dielom. Dôvodov, prečo sa u dieťaťa objaví porucha sluchu, je mnoho. Patria sem napríklad choroby (meningitída, rubeola, cytomegalovírus), ototoxické lieky, dedičnosť, predčasné narodenie…). Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si kapitolu Príčiny poruchy sluchu.

 

 „Potrebovala som porozumieť, čo to je porucha sluchu a akým spôsobom je ucho poškodené. Chvíľu mi trvalo pochopiť, prečo a kde k poškodeniu ucha došlo, počas toho, ako Filip ochorel na meningitídu. Potrebovala som si byť istá, že som neurobila chybu, ktorá spôsobila jeho poruchu sluchu. Potrebovala som vedieť, či som mohla nejako zabrániť jeho hluchote.“