Porucha sluchu je pre mnohých z vás nové a neprebádané územie. Nie ste v tom však sami. Až 90 % nepočujúcich detí sa rodí počujúcim rodičom, ako ste vy, ktorí nemajú žiadnu predchádzajúcu skúsenosť s osobou s poruchou sluchu.

 

Pre väčšinu z vás sa stane pochopenie poruchy sluchu a jej vplyvu na vývin dieťaťa a komunikáciu v rodine kľúčom k jej prijatiu. Na základe toho, ako sa k poruche sluchu postavíte, urobíte v nasledujúcich mesiacoch a rokoch mnoho prepojených rozhodnutí, ktoré ovplyvnia vaše dieťa počas celého života – sociálne, emocionálne aj intelektuálne. Zvažovať budete nielen výber spôsobu komunikácie alebo školy, ale aj používanie načúvacích prístrojov alebo zaangažovanie sa do komunity nepočujúcich.

 

Možno sa sami seba pýtate, čo to znamená PRIJATIE a či je vôbec možné plne prijať poruchu sluchu.

Prijatie znamená, že ste lepšie pripravení vyrovnávať sa so zmenami, ktoré do vášho života priniesla porucha sluchu. Nemusí to znamenať, že ste spokojní so svojou situáciou.

Prijatie znamená, že rešpektujete, že vaše dieťa JE a navždy BUDE nepočujúce alebo nedoslýchavé. Neznamená, že poruchu sluchu musíme mať radi, vítať ju alebo ju dokonca preferovať.

Prijatie znamená, že si uvedomujete dôsledky poruchy sluchu na vývin dieťaťa a viete, že vaše dieťa má špeciálne potreby, s ktorými potrebuje pomôcť. Neznamená však, že všetok čas budete venovať iba dieťaťu na úkor zvyšných členov rodiny.

 

Ako poznáte, že ste zase o krok bližšie k vytvoreniu nového sna? Kde máte začať? Nasledujúce body opisujú zmeny, s ktorými sa rodičia stretávajú, a zároveň ponúkajú rady samotných rodičov, ako nájsť novú rovnováhu a prekonať trúchlenie. Skúste sa nechať inšpirovať aspoň niektorými z nich.