Počas stretnutí s odborníkmi a čítania kníh sa často dozviete protichodné informácie. Pýtajte sa na názor rôznych ľudí, aj keby to malo trvať dlhší čas. Je veľmi dôležité, aby ste spoznali viacero ľudí, ktorí budú mať rozdielne názory na technológie, komunikáciu a vzdelávanie. Jedine tak budete mať možnosť preskúmať všetky možnosti a vybrať si tie, ktoré budú najlepšie sedieť vašej rodine aj dieťaťu. Pamätajte však, že neexistuje komunikačná metóda ani konkrétny načúvací prístroj, ktoré by boli vhodné pre všetky deti.

 

♣  Rada rodičov: Nebojte sa klásť otázky, keď niečomu nerozumiete. Na začiatku som sa bála odborníkov pýtať, všetko bolo pre mňa nové. Až neskôr som si uvedomila, že sa bez pýtania nič nedozviem, a nevedomosť má trápila viac. Aj teraz sa ešte občas hanbím, lebo mám pocit, že ich zdržujem, ale už sa snažím čoraz viac lekára opýtať, čo to cudzie slovo, čo použil, znamená. Načerpajte čo najviac aj vy od ľudí, ktorí majú vedomosti, a nenechajte sa nimi odbiť.

 

♣  Rada rodičov: Zapisujte si otázky pre odborníkov doma. Skoro vždy je u odborníkov stres. Zapisujem si preto otázky doma, počas toho, ako na niečo zaujímavé natrafím v knihe alebo keď mi niečo napadne večer pred zaspávaním. Potom už u lekára alebo špeciálneho pedagóga iba vytiahnem papier a pýtam sa. S našou špeciálnou pedagogičkou sa nám osvedčilo, keď som jej posielala svoje otázky e-mailom skôr, lebo si potom stihla k tomu niečo pripraviť, kým sme sa zase stretli.

 

„Keď mojej dcére napokon diagnostikovali poruchu sluchu, pocítila som úľavu. Možno vám to znie zvláštne, ale cítila som úľavu, pretože napriek tomu, čo mi neustále hovoril doktor, priatelia aj rodina, vedela som, že niečo nie je v poriadku. Keď sme konečne dostali diagnózu, znamenalo to, že máme miesto, odkiaľ môžeme štartovať. Vedeli sme, v čom je problém, a tak sme sa mohli začať vzdelávať a hľadať riešenia.“

 

„Doma sme sa zrútili po tom, čo sme si vygooglili, o čo ide. Nemal nám kto odpovedať na tisíc otázok. Vyhľadávanie na nete sa zintenzívnilo. Všetko išlo bokom – deti aj domácnosť… až sme narazili na stránku Nepocujucedieta.sk a pomaly sme si sami začali skladať skladačku. Skladačku úplne odlišnú od doterajšieho života. Na začiatku veľmi desivú, teraz už menej, ale stále plnú obáv a nezodpovedaných otázok.“

 

„Nemala som predstavu, kde začať hľadať informácie, ktoré by mi pomohli porozumieť poruche sluchu. Začala som si čítať všetky knihy, ktoré som našla, a potom som si zapísala hromadu otázok, ktoré som si priniesla so sebou do ambulancie. Chcela som vedieť, aké zvuky dcéra počuje, aké načúvacie prístroje by jej pomohli, aké možnosti komunikovať s ňou máme.“

 

♣  Rada rodičov: Konzultuje všetko od začiatku so špeciálnym pedagógom – surdopédom Pomohlo nám, že sme sa stretli so surdopédkou hneď od začiatku, ešte predtým, ako sme získali načúvacie prístroje. Dala nám informácie o tom, ako pomáhať dieťatku s rozvojom reči, že napríklad nie je dobré hovoriť príliš dlhé a komplikované vety a kopec ďalších rád, ktoré by sme inak nemali kde získať.

 

♣  Rada rodičov: Vyhľadajte čo najskôr dobrého logopéda. Určite by som odporučila vyhľadať dobrého logopéda. My sme k našej logopedičke, chodili od Maťkiných šiestich mesiacov. Veľa ľudí sa mi smialo, že načo,  keď nerozpráva, ale podľa mňa je to dôležité. Spočiatku sme sa len hrali, hľadali si k sebe cestu… a teraz sú už s tetou logopedičkou kamošky :-).