Niektorí rodičia sú zo začiatku natoľko nabudení, že sa rozhodnú investovať všetku svoju energiu do dieťaťa, aby napredovalo. Cvičia, rehabilitujú, chodia k rôznym odborníkom, aby nič nezanedbali. Starostlivosť o dieťa ich však vyčerpáva natoľko, že večer padajú do postele neskutočne unavení. Popri dieťati už neexistuje nikto iný.

Ak je to aj váš prípad, spomeňte si na význam záchrannej lode, ktorou určite pre vaše dieťa ste. Nikto nebude mať úžitok z toho, ak sa potopíte pod váhou starostí, vyčerpanosti a zodpovednosti. Pamätajte, že nikto nemá bezodný pohár energie. Obráťte preto svoju pozornosť aj na seba. Pamätajte, že vášmu dieťaťu nemusíte nič vynahradzovať tým, že sa o neho budete neobmedzene, až do vyčerpania starať. Za jeho poruchu sluchu nie ste vinní.

 

Viacerí rodičia, s ktorými sme hovorili, povedali, že sa snažia z času na čas zmiznúť z domu a zabezpečiť si k dieťaťu babysitterku alebo niekoho z rodiny. Nie je podľa nich lepší protijed na vyhorenie, ako odísť raz za týždeň na niekoľko hodín s manželom alebo priateľkou mimo domova. Dajú si kávu, pizzu, pôjdu do fitka alebo len tak na prechádzku. Napriek tomu, že pre mnohých rodičov je takýto „špás“ finančne náročný, viacerí rodičia tvrdia, že sa presvedčili na vlastnej koži, že je užitočné nielen pre nich samotných, ale aj pre celú ich rodinu, ak si trošku oddýchnu a načerpajú nové sily mimo detí.

 

A ešte jednu dôležitú vec. Rodičovstvo je vecou pokusu a omylu. Buďte k sebe jemní a pochváľte seba aj dieťa aj za najmenšie úspechy. Byť rodičom dieťaťa so špeciálnymi potrebami je často náročné samo osebe. Zbytočné kritizovanie nikomu nepomáha.