Túto kapitolu sme napísali, pretože si myslíme, že tak ako je pre informovaného rodiča dôležité vedieť o prístrojoch, vyšetreniach a komunikácii, je pre neho zároveň dôležité vedieť, že porucha sluchu alebo viacnásobné postihnutie dieťaťa prináša do rodín nové výzvy nielen pre rodičov, ale aj súrodencov a starých rodičov.

Skôr ako sa pustíme do tejto kapitoly, prosím, majte na pamäti, že sme špeciálne pedagogičky, a nie psychologičky. Čítajte preto nasledujúce riadky s vedomím, že je to súhrn vedomostí, o ktorých sme sa dočítali v „múdrych“ knihách, článkoch a diskusných fórach, súhrn skúseností, ktoré nám dali priatelia psychológovia, a v neposlednom rade sú to informácie zozbierané na základe mnohých rozhovorov s rodičmi, s ktorými robíme.

V žiadnom prípade naše pozorovania a skratkovité odporúčania nenahradia prácu skúseného odborníka. Ak počas čítania kapitoly zistíte, že by ste vy s partnerom alebo vaše počujúce dieťa predsa len mohli potrebovať pomoc odborníka, nehanbite sa obrátiť so svojimi otázkami na psychológa alebo psychoterapeuta.

V predchádzajúcej kapitole sme hovorili predovšetkým o tom, aké emócie zažívajú mnohí rodičia (jednotlivci) dieťatka so zdravotným postihnutím. V tejto kapitole by sme radi pohovorili o tom, aké nové výzvy môže diagnóza poruchy sluchu alebo viacnásobného postihnutia priniesť do partnerského vzťahu, do života starých rodičov alebo súrodencov.

„Keď teraz spätne premýšľam o prijatí poruchy sluchu, myslím, že to nebolo len o prijatí poruchy ako takej, ale aj o prijatí toho, že sa náš život zmenil. Naraz nebol taký, aký sme ho s manželom poznali predtým. Na začiatku sme mali pocit, že sa zmenilo VŠETKO. Neskôr, keď sme dostali viac informácií o poruche sluchu a začali sme sa stretávať s rôznymi odborníkmi, tak sme si uvedomili, že porucha sluchu je len časťou toho, kým naše dieťa je. Ešte viac sa nám uľavilo v momente, keď sme sa naučili s naším synom komunikovať. Naraz sme s manželom začali mať pocit, že si už vieme znova predstaviť, kde raz pôjde do materskej školy, a pokojne aj to, že raz z neho vyrastie úspešný človek, ktorý bude robiť to, po čom túži.“