Hluk

Predčasne narodené deti, ktoré trávia na jednotke intenzívnej starostlivosti dlhšiu dobu, sú často vystavené konštantnému hluku, ktorý vzniká nevyhnutným používaním život podporujúcich prístrojov. Tento hluk môže zapríčiniť poruchu sluchu, keďže sluch rizikového novorodenca sa veľmi rýchlo prestimuluje. Odborníci neustále hľadajú spôsoby, ako znížiť hluk z prístrojov.

Na rozdiel od špecializovaných novorodeneckých oddelení „bežnému“ hluku okolo nás sa  dá rozumne predchádzať. Vysoké dávky hluku totiž spôsobujú najprv dočasnú poruchu sluchu a neskôr aj trvalé poškodenie buniek v kochlei (slimáku).

Všimnite si na obrázku, že vláskové bunky napravo chýbajú. Je to dané práve nadmerne hlasitým zvukom. Lietadlá, metro, vlak, hlasité reproduktory rádia alebo TV, silvestrovské petardy a ohňostroje, vŕtačky alebo kosačky sú všetko zvuky, ktoré môžu poškodiť sluch, ak je malé dieťa v ich bezprostrednej blízkosti alebo je týmto zvukom vystavené opakovane a dlho.

Nechceme tým povedať, že sa v snahe ochrániť sluch musíte vyhýbať všetkým kultúrnym akciám. Faktom však je, že ak chcete ísť s menším dieťaťom na koncert alebo festival, mali by ste chrániť jeho sluch profesionálne vyrobenými koncovkami, ktoré sú určené pre detské uši.

Starším deťom je zase dôležité vysvetliť, že silné zvuky v MP3 slúchadlách alebo „revúci zvuk“ na koncertoch a diskotékach môže ich sluch nenávratne poškodiť.

Ako poznáte, že je hluk príliš veľký? Ak musíte dlhodobo zvýšiť hlas, aby vás iní počuli, tak je hluk na okolí vyšší alebo rizikový pre bábätko a môže pri dlhom trvaní potenciálne spôsobiť poruchu sluchu. Na sebe to rozpoznáte tak, že môžete počuť po veľmi silných zvukoch zvonenie v ušiach.

Náraz a poranenie hlavy
  • Deti, ktoré sa narodili so zväčšeným vestibulárnym akvaduktom, sú veľmi citlivé aj na malé nárazy do hlavy. Tieto nárazy môžu vzniknutú poruchu sluchu zhoršiť.
  • Veľký  náraz do hlavy môže u detí spôsobiť oddelenie kostičiek v strednom uchu.
  • Vážne poškodenie hlavy počas pôrodu môže spôsobiť centrálnu poruchu sluchu a ďalšie závažné zdravotné komplikácie a postihnutia. Zlomenina temporálnej kosti môže zapríčiniť prevodovú aj percepčnú poruchu sluchu.