Načúvací prístroj píska
Načúvací prístroj nevydáva zvuk alebo praská
Načúvací prístroj padá

Načúvací prístroj píska

1. Ak prístroj na uchu dieťaťa píska:Skontrolujte, či je ušná koncovka dobre zatlačená do zvukovodu dieťaťa. Zvuk, ktorý uniká okolo povytiahnutej ušnej koncovky, je najčastejšou príčinou pískania. Občas koncovka dobre netesní aj preto, lebo sa medzi ňu a zvukovod dostanú vlásky dieťaťa.

2. Skontrolujte, či koncovka neodstáva od ušnice. Netesniaca alebo poškodená koncovka je najčastejšou príčinou, prečo prístroje pískajú. Dieťa potrebuje nové koncovky.

3. Skontrolujte priesvitnú hadičku, či je správne vsunutá do koncovky a na druhej strane pevne nasadená na závesný hák. Prezrite ju, či nie je niekde poškodená. (Občas ju mamky nechtiac prepichnú dlhými nechtami.). Poškodená alebo vysunutá hadička spôsobuje pískanie.

4. Prezrite si zvukovod dieťaťa, či v ňom nevidíte nahromadený ušný maz. Ak ušný maz blokuje bubienok, ktorý za normálnych okolností absorbuje zvuk z prístroja, zvuk sa od mazu začne odrážať späť do načúvacieho prístroja, unikne cez netesniacu koncovku von a spôsobí pískanie. Ak má dieťa príliš veľa ušného mazu, požiadajte ORL lekára, aby ho vyčistil. (Niektorým deťom sa musia ušká odborne čistiť každý mesiac, pretože sa im tvorí nadmerné množstvo mazu.)

5. Spätná väzba (pískanie) sa môže objavovať aj vtedy, keď sa načúvací prístroj priblíži k inému povrchu (napr. sa priblížite svojím ramenom k uchu dieťaťa, položíte zapnuté prístroje do dlane, priložíte telefón k načúvaciemu prístroju alebo dieťaťu uviažete okolo prístroja čiapku alebo šál…)

Ak žiadna z predošlých príčin nie je dôvodom pískania, skúste nasledujúci postup:

 • Keď pritlačíte prsty na dierku na koncovke, pískanie by malo prestať.
 • Ak písanie pokračuje, zložte koncovku s hadičkou a položte prst na otvor v háčiku. Ak sa pískanie skončilo, problém je pravdepodobne v koncovke alebo hadičke, napriek tomu, že ste si na nich nič nevšimli.
 • Ak písanie pokračuje, odpojte závesný hák (spýtajte sa foniatra alebo vyškoleného akustika, či je to na modeli vášho prístroja možné). Položte prst na miesto, kde ústi reproduktor. Ak sa pískanie skončilo, problém bol v poškodenom závesnom háku, ktorý potrebuje vymeniť.
 • Ak pískanie pokračuje, ide o vnútornú spätnú väzbu načúvacieho prístroja. Samotný prístroj potrebuje opraviť.
 • Rada rodičov: Nečakajte a riešte urýchlene, ak aj vášmu dieťaťu prístroj píska. Pískanie znepríjemňovalo život nielen našej Pavlínke, ale aj nám – rodičom. Mysleli sme, že sa to inak nedá, že prístroje asi musia pískať. Až neskôr nám iní rodičia povedali, že načúvacie prístroje, ktoré majú správne nastavenú spätnú väzbu, by len tak počas dňa pískať nemali, teda pokiaľ sa o ucho dieťa neopiera alebo nemá čiapku na hlave. A ešte nás upozornili, aby sme vždy mali dobre tesniace koncovky, inak Pavlínkine prístroje budú pískať tak či tak. Ak aj vášmu dieťaťu prístroj píska, nečakajte tak dlho, ako my. Choďte za lekárom, aby vám dal urobiť nové koncovky a skontroloval prístroje.

Načúvací prístroj nevydáva zvuk alebo praská

 • Skontrolujte, či je batéria nabitá.
 • Uistite sa, že je batéria vložená do načúvacieho prístroja správnym spôsobom (znamienko + na batérii sedí so znamienkom + na dvierkach prístroja, kam sa vkladajú batérie).
 • Ak máte starší model načúvacích prístrojov, kde sú aktivované kontrolky, uistite sa, že je načúvací prístroj prepnutý na M (mikrofón), nie na T (telefónna cievka) alebo O (vypnutý).
 • Pozrite sa, či nie je v puzdre, kam sa vkladá batéria, malá korózia. Veľmi jemne puzdro pretrite gumou na ceruzke. Vložte batériu. Ak je korózia väčšieho rozsahu, navštívte servisné stredisko na opravu načúvacieho prístroja, kde zabezpečia odborné vyčistenie.
 • Prezrite ušnú koncovku. Môže byť upchatá špinou alebo ušným mazom. Vyčistite ju a dôkladne vysušte predtým, ako ju zase pripojíte k načúvaciemu prístroju. Požiadajte ORL lekára, aby zároveň pravidelne kontroloval zvukovod dieťaťa, či nie je upchatý ušným mazom, aby sa koncovky vášho dieťaťa výrazne nezanášali.
 • Prezrite si plastovú hadičku, či nie je skrútená a skontrolujte háčik, či v ňom nie sú kvapky vody.

Ak načúvací prístroj aj napriek predchádzajúcim krokom nevydáva žiaden zvuk, prípadne stále praská, obráťte sa na akustika, ktorý vám vydal prístroj.

Načúvací prístroj padá

Rodičia v poradni sa často pýtajú, ako udržať načúvací prístroj pripevnený na detskom uchu tak, aby neustále nepadal. Ako ho upevniť, aby sa nestratil. Keďže neexistuje riešenie, ktoré by fungovalo pre všetky deti, spísali sme skúsenosti viacerých rodičov a odborníkov.

 • Dĺžka plastovej hadičky  môže spôsobovať, že sa načúvací prístroj za uškom točí. Niektorí rodičia chodia pravidelne meniť hadičku do firmy, kde kúpili načúvacie prístroje. Iní si vo firme zakúpia niekoľko hadičiek, aby tam nemuseli chodiť často a prispôsobia si jej dĺžku doma. (POZOR, musíte kúpiť rovnaký priemer hadičky, ako ste mali, inak sa výkon prístroja ovplyvní.)
 • Zahnutie plastovej hadičky  – niektorí rodičia zistili, že načúvací prístroj z uška padá aj vtedy, ak majú novú hadičku, ktorá nie je pri vstupe do koncovky prihnutá. Je to dočasné. Deťom načúvacie prístroje odstávajú na chvíľu, kým sa hadička prispôsobí. Prístroje už potom ostanú pekne za uškom.
 • „Otoclip“ je ľahké plastické lanko s dvoma uškami na konci, ktoré sa pevne natiahnú okolo tela načúvacích prístrojov. Na lanko je pripnutý štipec, ktorý sa dá pripnúť k oblečeniu bábätka, čím sa zabezpečí, aby sa načúvacie prístroje nestratili, ak spadnú z detského uška. Tým, že je lanko mäkké a poddajné (obr. vľavo), najmenším bábätkám, ktoré na šnúrkach často ležia, nezvykne tak vadiť. Občas sa však stáva, že ho bábätká väčšou silou roztrhnú.

Pre staršie deti, ktorým nevadí nosenie šnúrok, sa dá zakúpiť pevnejší otoclip niekedy nazývaný ako „kids clip“. Na konci tohto otoclipu sú dva flexibilné plastové krúžky, ktoré sa navlečú okolo načúvacieho prístroja (pozor, nesmú prekrývať mikrofóny) a pevnejšou šnúrkou sa pripnú cez štipec na oblečenie.

V závislosti od veku dieťaťa a jeho preferencií sa dajú šnúrky aj štipce otoclipu objednať na internete vo veľkom množstve farieb, zvieracích aj rozprávkových motívov (na obrázku v prostriedku je Critters clips TM).

Informujte sa v jednotlivých firmách v SR alebo ČR, aké otoclipy majú pre deti dostupné priamo v predajni. Rôzne hravé klipy a ozdoby na načúvacie prístroje a kochleárne implantáty predáva aj mamička nedoslýchavého chlapčeka na stránke www.vendsy.cz (obrázok vpravo)

 • Skúsenosť rodičov: Ako sme stratili načúvatko – Náš návod na to, aby si dieťatko nevyberalo načúvatká z uška, by som nikomu neodporúčala. Šnúrky sme nenosili, Terezka si totiž na začiatku prístroje vôbec nevšímala. Potom sa čosi zmenilo, prístroje si vyťahovala častejšie. Po dvoch mesiacoch nosenia sme takto stratili pravé načúvatko. Samozrejme, že sme boli sme nešťastní, ale malo to aj pozitívnu stránku. Odvtedy si Terezka na ľavé načúvatko ani nesiahla. Asi si uvedomila, že by bez druhého uška počula horšie (a to mala iba 10 mesiacov). Keď jej o mesiac prišlo nové pravé načúvatko, už sme s vyberaním nemali nijaký väčší problém. Stratu už však neriskujeme a vždy, keď sa chystáme von, prístroje jej pre istotu pripevníme o oblečenie šnúrkou.
 • Skúsenosť rodičov: V hneve si dieťa strhne z hlavy čokoľvek. Máme dve malé dvojčatá, ktoré je občas veľký problém ustrážiť. Išli sme na romantickú prechádzku, keď sa naraz Lenka nazlostila. Prvé leteli dole okuliare a hneď za nimi načúvaky, avšak nie na zem… rovno do Dunaja. Bolo to pre nás ponaučenie, že všetko musíme priväzovať dvojnásobne. Starý načuvák Lenke často pískal a ona sa na to občas hnevala. Teraz už má Lenka nové načúvaky, ktoré už nepískajú. Pripevnené ich nosíme vždy na špeciálnej gumičke, čo nám dáva trochu času navyše. Teraz už lietajú iba okuliare, a to aj napriek tomu, že nepískajú :-). Na staré kolená si obaja cvičíme postreh a rýchlosť našich rúk :-).
 • Rada rodičov: Šnúrky si vzadu zväzujeme gumičkou, aby nám prístroje nepadali – na VRA nastavení sme stretli rodičov, ktorí zväzujú vzadu šnúrky od načúvacích prístrojov gumičkou na zeleninu, tesne pri hlave dieťaťa.

Je to celkom dobrý nápad, lebo nám takto prestali padať načúvacie prístroje z uška dole, zviazaná šnúrka ich udrží na mieste. Zároveň nám odporučili, že môžeme šnúrky niekoľkokrát zatočiť a až potom ich pripnúť na oblečenie. Aj to niekedy pomáha, aby prístroje z uška nespadli.

„Obojstranná páska“ je šikovný výmysel, ktorý dočasne uľahčí život mnohým deťom a ich rodičom. Páska sa z jednej strany prilepí na načúvací prístroj a z druhej strany sa pritisne na kožu za detským uchom. Lepidlo na tejto páske musí byť pre dieťa bezpečné a hypoalergénne. Originálnu pásku na načúvacie prístroje (napr. Stick’nStay) nájdete u niektorých predajcov načúvacích prístrojov u nás alebo v ČR.

 • Rada rodičov: Použili sme pásku na šaty – Náš syn má veľmi ťažkú poruchu sluchu a začal nosiť veľké a výkonné načúvacie prístroje, ktoré mu z uška stále padali. Osvedčila sa nám obojstranná páska na šaty značky Julimex, ktorá mu pomohla udržať načúvačiky za uchom.

„Huggies Aids“ je „krúžok“, ktorý sa pripevní k načúvaciemu prístroju cez dve očká a natiahne sa okolo ušnice dieťaťa. Krúžky sú rôznych veľkostí a musia sa objednať presne podľa veľkosti ucha vášho dieťaťa. Huggies krúžok môže spôsobiť, že bude načúvací prístroj trošku odstávať od ucha alebo sa bude uško dieťaťa trochu rolovať. Huggies aids sa dajú objednať spolu so šnúrkou a štipcom. Dostupné sú na www.huggieaids.com, avšak predávať ich môžu aj zástupcovia našich firiem s načúvacími prístrojmi. Informujte sa u nich. Na českom trhu sme objavili tento alebo veľmi podobný krúžok pod názvom „Bezpečnostní gumička Hucki na sluchadla“.

„Ear Gear“ je špeciálny obal, ktorý sme spomínali už pri ochrane od vlhkosti. Navlečie sa na načúvací prístroj a štipcom sa pripevní o detské oblečenie. Obal neovplyvňuje akustiku prístroja. Predáva sa v rôznych veľkostiach, farbách aj vzoroch. Ear Gear sa môže umývať. Dostupný je na www.gearforears.com

„SafeNSound Duo“ je úchytka, ktorá je určená deťom, ktoré majú poruchu sluchu aj zraku zároveň. Je to malý plastický krúžok omotaný okolo načúvacieho prístroja a zároveň okuliarov, čím drží obe pomôcky pokope. Produkt je dostupný na stránke www.getsafensound.com. Na rovnakej stránke nájdete aj rôzne produkty, ktoré prepoja 2 načúvacie prístroje ozdobnou šnúrkou s korálkami, aby nepadali z uška (bez pripojenia na oblečenie), spoja prístroje s oblečením štipcom, alebo prichytia prístroj špeciálnou sponou o vlasy.

 • Rada rodičov: Ako zladiť okuliare a načúvačiky – dlho sme sa trápili, ako zmestiť za uško okuliare aj načúvačik, keďže okuliare odtláčali načúvak a ten potom padal. A máme dobrý tip. Našli sme okuliare, ktoré majú vymeniteľné bočnice za širšiu gumičku, ktorá sa začína pri spánkoch a natiahne sa okolo celej hlavy. Gumička Darinke nevadí, keďže je umiestnená nad načúvačikom.

Dokonca sa dá dať tak, aby prekrývala vrchnú časť načúvačiku a fixovala tak dočasne načúvačik k hlave, keď chce Darinka skákať na trampolíne alebo robiť kotrmelce rovnako ako ostatné deti. Musíte však vtedy dávať pozor, aby gumička neprekrývala mikrofóny načúvacieho prístroja. Jedinou chybou je, že tento typ okuliarov je určený menším deťom, a tak sme museli našej Darinke gumičku doma prešiť, aby sa do nej vošla.

Čiapočky „SilkaWear“ sú čiapočky, ktoré boli špeciálne vyrobené pre malé deti s načúvacími prístrojmi alebo kochleárnymi implantátmi. Sú ušité z dvoch rozdielnych materiálov tak, aby na rozdiel od normálnych čiapok neznižovali množstvo zvuku, ktoré prijímajú načúvacie prístroje. Čiapočky sa vyrábajú v rôznych farbách, vzoroch aj veľkostiach. Dostupné sú na www.silkawear.com . Čiapočky sa začali predávať už aj na Slovensku, zakúpite ich napríklad cez FB stránku https://www.facebook.com/KIaNAdoplnky.sk/ Mnohí rodičia malých a zvedavých bábätiek nedajú na špeciálne čiapočky dopustiť.

 • Rada rodičov: Špeciálna čiapočka – Janíka sme vôbec nevedeli naučiť na načúvacie prístroje. Načúvaky nevydržali na ušiach ani pol minúty. Kým sme nasadili jeden, druhý bol už zase vonku. Skúšali sme ich nasadzovať dvaja, ale aj tak bol Janík rýchlejší. Keď sa to stalo po stýkrát za deň, vzdali sme to. Potom sme si všimli, že vonku, keď mal Janík na ušiach čiapku, tak si načúvačiky nechal tak. Normálna čiapka však zabraňuje prívodu zvuku, a tak sme kúpili v zahraničí špeciálnu ľahkú čiapočku na načúvačiky, ktorá zakryje uši dieťaťa. Náš Janík si s ňou prístroje prestal úplne všímať.

Niektorým rodičom sa osvedčili aj nasledujúce nápady:

Šnúrky na okuliare sa dajú podľa veľkosti očka pripojiť na závesný hák načúvacieho prístroja, prípadne sa dajú natiahnuť okolo tela celého prístroja. Deti sa tešia, keď si môžu vybrať farbu, ktorá sa im v ten deň páči. V prostriedku šnúrky môžete vyrobiť malé očko, cez ktoré prevlečiete štipec od cumľa a bezpečne ho pripnete k oblečeniu dieťaťa.

Pevnú sponku vo vlasoch môžete skúsiť prepojiť s načúvacím prístrojom malou šnúročkou.

Zubná nitka prichytená na retiazku na cumeľ možno nie je rovnako farebná ako predchádzajúce príklady, splní však dočasne svoju úlohu. Zubnú nitku zaviažte okolo závesného háčika načúvacieho prístroja a štipec pripnite pod golier detského oblečenia. Uistite sa, že je šnúrka krátka, aby nedošlo k uduseniu a zatvárací špendlík dobre zaistený proti otvoreniu.

Farebný načúvací prístroj síce nezabráni, aby načúvací prístroj z ucha dieťaťa nespadol, avšak modrý alebo žltý prístroj ľahšie nájdete v tráve. :-) Lacnejšou verziou farebnosti, ktorú vyskúšali niektorí rodičia, je odstrihnúť časť nafukovacieho balónika a navliecť ho cez prostrednú časť načúvacieho prístroja tak, aby ste nezakryl mikrofóny.