Z ktorých častí pozostáva kochleárny implantát?
- Najprv sú zvuky prostredia a zvuky reči sú zachytené mikrofónom, ktorý je umiestnený na vonkajšej časti kochleárneho implantátu.
- Odtiaľ sa informácia posiela do zvukového procesora, ktorý prijatý zvuk digitalizuje a ďalej spracováva na kódy.
- Zo zvukového procesora je kódovaný signál odoslaný do cievky s magnetom a odtiaľ sa cez kožu pomocou elektromagnetických vĺn vysiela do vnútorného prijímača.
- Prijímač mení kódované signály na elektrické impulzy a vysiela ich k elektródam tak, aby stimulovali sluchový nerv. Elektrický signál, ktorý vznikol spracovaním zvukov s nižšou frekvenciou, sa vysiela do elektród pri vrchole slimáka (kochley), kým signál, ktorý vznikol spracovaním zvukov s vyššou frekvenciou, sa vysiela do elektród uložených na začiatku slimáka (podobne ako by to bolo v zdravom uchu).
- Elektródy vysielajú malé elektrické náboje, ktoré stimulujú sluchový nerv, ktorý je spojený s kochleou. Tým, že sa stimuluje sluchový nerv priamo, kochleárny implantát vlastne obchádza poškodené časti kochley, ktoré sú zodpovedné za poruchu sluchu.
- Sluchový nerv následne nesie elektrické signály do mozgu a ten ich rozoznáva signály ako sluchové vnemy. Tento proces prebieha tak rýchlo, že dieťa, ktoré vníma zvuky prostredia a reč cez kochleárny implantát, nevníma žiadne nežiadúce oneskorenie.
Proces prenosu zvuku vidíme aj na nasledujúcom videu v angličtine.
Z ktorých častí pozostáva kochleárny implantát?
V súčasnosti všetky modely implantátu (bez ohľadu na výrobcu) pozostávajú z vnútornej a vonkajšej časti.
Vnútorná časť
sa skladá z:
- prijímacej cievky (stimulátora), ktorá je chirurgicky uložená pod kožu za uchom do jamky skalnej kosti.
- jemného zväzku elektród (počet je rozdielny pri jednotlivých druhoch implantátov), ktorý sa vsúva do slimáka vnútorného ucha.
Vonkajšia časť
pozostáva zo zvukového procesora, na ktorom je mikrofón a vysielacia cievka.
Zvukový (rečový) procesor sa zvyčajne nosí za uchom alebo priamo na hlave. Pozostáva z kontrolného panelu s mikrofónom, kontrolkami citlivosti a hlasitosti, zdroja (miesto pre akumulátor alebo baterky a cievku s káblikom. Zvukový procesor obsahuje špeciálny program, ktorý nastavuje technik niekoľko týždňov po operácii individuálne pre každé dieťa.
Úlohou mikrofónu je zachytávať zvuky.
Úlohou vysielacej cievky je prenášať informácie o zvukoch zo zvukového procesora do vnútorného prijímača. Pri závesných implantátoch je cievka spojená s procesorom rôzne dlhým káblikom, pri kompaktoch je cievka súčasťou tela procesoru.
Výrobcovia kochleárnych implantátov majú snahu postupne zmenšovať a stenšovať rečové procesory, aby bolo ich nosenie čo najviac pohodlné.
Na Slovensku sa toho času implantujú 2 značky – Cochlear (Austrália) a Medel (Rakúsko). Obe značky majú závesnú aj kompaktnú verziu.
Kompaktné kochleárne implantáty sú také, kde vonkajšiu časť tvorí len jeden kus, ktorý obsahuje batériu, rečový procesor aj cievku s magnetom. Na obrázkoch vidíme Rondo od Medelu vľavo a Kanso od Cochlearu vpravo.