Vonkajšia a vnútorná časť kostného systému Bonebridge na obrázku s láskavým súhlasom firmy MED-EL. (súčasť knihy Máme dieťa s poruchou sluchu I)

Bonebridge je prvý aktívny implantačný systém kostného vedenia od firmy MED-EL. Rovnako ako BAHA je určený  ľuďom s prevodovou alebo zmiešanou poruchou sluchu, tiež ľuďom s jednostrannou poruchou sluchu.

 

Vnútorná časť systému  je implantovaná do lebky pod kožu, koža zostáva neporušená. K implantátu sa pripája rečový procesor s mikrofónom a batériami, ktorý je spojený s vnútornou časťou pomocou magnetu.

 

Komu je Bonebridge určený?

Bonebridge môže byť efektívnym riešením pre ľudí s pretrvávajúcou sluchovou poruchou, ktorá vznikla po operácii stredného ucha, pri malformáciách alebo všeobecne pri prevodovej alebo zmiešanej poruche sluchu, rovnako aj pre ľudí s jednostrannou hluchotou. Je určený deťom nad 5 rokov.

 

Ako Bonebridge funguje?

S Bonebridge sa zvukové vlny prenesú kostným vedením priamo do vnútorného ucha, kde ich používateľ vníma ako prirodzený zvuk.

 

Budúcnosť kostných vibrátorov?

ADHEAR prichytený na hlavičke

Firmy, ktoré vyrábajú kostné vibrátory, sa snažia vyvinúť prístroj, ktorý nebude vyžadovať upevnenie v kosti, bude na hlavičke dobre držať a zároveň bude používateľovi poskytovať čo najlepší zvuk.

ADHEAR od firmy MED-EL je zatiaľ prvý kostný vibrátor, ktorý si nevyžaduje operačné upevnenie do kosti ani cez kožu. Zvukové vlny sa prenášajú na kosť prostredníctvom na kožu prilepeného adaptéra, ktorý je umiestnený za uchom používateľa. Na kožu sa prilepí špeciálna lepka, na ktorú sa prichytí kostný vibrátor. Výrobca opisuje veľmi dobrú kvalitu prenášaného zvuku, podobnú alebo lepšiu ako pri do kosti vsadených prístrojov. Niektoré deti na Slovensku už Adhear testujú, ale prístroj stále nie je zaradený v kategorizácii zdravotníckych pomôcok, preto ho zatiaľ nepreplatí žiadna zdravotná poisťovňa na Slovensku, cena sa pohybuje v tisíckach eur (údaj k 4/2018). Prístroj je určený len pacientom s normálnym prahom kostného vedenia.